Aká tlačiareň je pre vás najvhodnejšia?

Bežný používateľ vie, že existujú atramentové, laserové, digitálne a dnes už aj 3D tlačiarne. Ale ktorú presne potrebujete domov a ktorú do kancelárie? Stačí obyčajná, alebo by mala byť multifunkčná? Pre správny výber treba zodpovedať aj ďalšie otázky.

Vyberať si tlačiareň podľa vstupných nákladov je trochu krátkozraké. Aby bola finálna voľba správna, treba zohľadňovať obdobné veci, ako keby ste kupovali auto. Ako často sa bude používať? Na aké účely? Bude iba pre jedného človeka alebo pre viacerých? Je dôležitá rýchlosť, spotreba, dostupnosť servisu? Má zvládať iba prepravu z bodu A do bodu B alebo aj ďalšie veci? Môže zaberať veľa miesta, alebo je veľkosť dôležitá kvôli obmedzenému parkovaciemu priestoru?

Jednoducho, alfou a omegou výberu najvhodnejšej tlačiarne je spôsob jej používania.

Častá tlač, najmä čiernobiela

Ak tlačíte často a prevažne čiernobielo, najlepšou voľbou je laserová alebo LED tlačiareň. Nákupná cena je síce vyššia ako pri výbere atramentovej tlačiarne, ale rýchlosť tlače a nízka cena za každú vytlačenú stranu tento rozdiel rýchlo zmaže.

Laserová alebo LED tlačiareň je vhodná nielen do kancelárií, ale aj v prípade práce z domu, pri ktorej je potrebná častá tlač čiernobielych dokumentov.

Laserové tlačiarne sa vyrábajú aj v multifunkčnom prevedení, teda spolu so skenerom a kopírkou.

Výhodou laserovej tlačiarne je v prvom rade cena a potom rýchlosť tlače. Tento druh tlačiarne zvládne za minútu vytlačiť v priemere 30 až 60 strán. Samozrejmosťou by malo byť wifi pripojenie, ktoré umožňuje používať zariadenie viacerým ľuďom naraz a rýchly prenos dát.

Laserová a LED tlač sú pokiaľ ide o kvalitu v zásade rovnaké, hoci ide o odlišné technológie. Rozdiel je najmä v tom, že LED tlačiarne majú menej mechanických častí, ktoré sa opotrebovávajú, čím sa znižuje riziko poruchovosti alebo potreby servisu.

O finálnom výbere sa rozhodujte podľa veľkosti zariadenia, skúseností iných používateľov, ale aj podľa formátov, ktoré je tlačiareň schopná vytlačiť a ceny a dostupnosti servisu tlačiarne.

Farebne aj čiernobielo, ale iba občas

Najmä na domáce použitie, tam kde je kvôli práci či škole nutné z času na čas vytlačiť farebne referát, graf alebo text, je vhodná atramentová tlačiareň. Má nízku nákupnú cenu a hoci sú atramentové cartidge (náplne) relatívne drahšie, prevádzka tlačiarne nebude náročná, pokiaľ tlačíte iba občas. Ak chcete zachovať kvalitu tlače a zároveň ušetriť za atrament, môžete využiť tlačiarne s tankovým systémom. S ním nebudete kupovať celé atramentové cartridge, ale len samotný atrament vo fľašiach, z ktorých ho doma počas niekoľkých sekúnd sami doplníte.

Aj atramentová tlačiareň sa dá nájsť v kompaktných rozmeroch v podobe multifunkčného zariadenia. Treba však počítať s mierne zníženou kvalitou pri kopírovaní alebo skenovaní, resp. si treba dať pozor na rozlíšenie skenera a v prípade potreby kúpiť kvalitnejšiu multifunkčnú atramentovú tlačiareň za vyššiu cenu.

Pokiaľ majú tlačiareň v domácnosti používať viacerí užívatelia, je výhodné, ak sa k nej dá pripojiť prostredníctvom wifi alebo blue tooth pripojenia.

Štandardná atramentová tlačiareň dokáže za minútu vytlačiť približne 20 strán. Pomalšie zariadenia zvládnu len 5 strán, ale existujú aj atramentové tlačiarne, ktoré tlačia rýchlosťou 70 strán za minútu.

Kvalitné obrázky

Na kvalitnú tlač obrázkov sa hodí atramentová tlačiareň. Pri vytlačení väčšieho počtu kusov však treba rátať s tým, že tlač bude relatívne drahá.

Ďalšou možnosťou je termosublimačná tlačiareň, ktorá tlačí na sucho a intenzitu farieb určuje teplo. Farebnosť však nie je taká sýta. Termosublimačnú tlačiareň odporúčame na tlač samolepiacich etikiet a štítkov. V porovnaní s ihličkovými tlačiarňami, na ktorých sa tieto veci potláčali v minulosti, je tlač rýchlejšia, lacnejšia aj kvalitnejšia.

3D tlačiarne

Na špecifické potreby vytvárania malých trojrozmerných modelov a prototypov sú určené 3D tlačiarne. Ich cena začína okolo 700 € a končí pri niekoľkých tisícoch.

Ak chcete tlačiť skutočne iba malé modely, ako tlačový materiál využívajte ABS. Pri väčších modeloch je vhodnejší PLA, ktorý je síce jemný, ale zároveň má nižšiu tepelnú rozťažnosť.

3D tlačiarne sa stále vyvíjajú a zdokonaľujú. Pri ich výbere preto odporúčame okrem účelu používania zvážiť po porade s odborníkom aj ďalšie možnosti.

Na veľkosti záleží

Väčšia štandardných atramentových aj laserových tlačiarní tlačí formát A4 a menej. Potreba tlače formátu A3 je funkcia, ktorá môže výraznejšie zvýšiť obstarávacie cenu tlačiarne.

Preto odporúčame zvážiť, ako často a aké množstvo tlače na formát A3 potrebujete. V prípade nízkych objemov odporúčame zabezpečiť si túto tlač externe na inom zariadení.

Atramentové aj laserové tlačiarne tlačia kvalitne na kancelársky papier s gramážou 80 g/m2. Pokiaľ chcete mať výtlačky ešte vyššej kvality (fotky, portfólio, prezentácie, grafiky…), odporúčame používať papier vyššej gramáže (250 – 300 g/m2).

Pri atramentových tlačiarňach nie je najlepšou voľbou obojstranná tlač na papier štandardnej gramáže (80 g/m2), pretože atrament by sa mohol rozpíjať. Zároveň však platí, že obojstranná tlač šetrí náklady na papier aj priestory na uskladnenie dokumentov.

Ihličkám neodzvonilo

Charakteristický zvuk ihličkovej tlačiarne, ktorá hrmotala a tlačila stranu formátu A4 aj niekoľko dlhých minút, nám síce pripomína dávnu minulosť, ihličkové tlačiarne však majú stále v kanceláriách svoje miesto. Ideálne sú na tlač dlhých textov ako sú zoznamy, formuláre alebo účtovnícke záznamy.

Pri výbere ihličkovej tlačiarne si dávajte pozor najmä na počet ihličiek. 9 ihiel dokáže vytlačiť iba základné dokumenty bez zložitejšej grafiky. 18 ihiel a viac pracuje rýchlejšie (počet sa uvádza v znakoch za sekundu) a presnejšie. Paradoxne dokonca aj tichšie ako tlačiarne iba so základným počtom 9 ihiel.