Ako znižovať náklady na tlač a zlepšiť životné prostredie?

Téma udržateľného tlačenia sa celkom logicky prihlásila o slovo v období, keď sa v každej činnosti človeka vyžaduje zodpovednosť voči prostrediu, v ktorom žije. Malými úpravami sa dajú ušetriť náklady na tlač a zároveň znížiť objem odpadu aj uhlíková stopa.

Viacerými jednoduchými krokmi, ale najmä ich kombináciou, sa dá ušetriť toner, papier, a tým pádom aj náklady na tlač, na energie a na servis.

Ideálne je, ak nasledujúce tipy a triky naučíte využívať všetkých, ktorí tlačiareň používajú, alebo ak sa dajú nainštalovať ako fixné nastavenie a podmienky tlače.

Úsporný font

Takmer polovica množstva tonera alebo atramentu sa dá pri tlačení ušetriť používaním úsporného fontu. Medzi najúspornejšie typy písma patria Century Ghotic, Calibri a Garamond.

Možno nevyzerajú tak pekne ako Arial či Tahoma, prípadne sa nie veľmi hodia na zmluvy a úradné dokumenty. Vtedy odporúčame využiť aplikáciu Ecofont, ktorá všetky písmená „zoštíhli“ a to bez toho, aby bol rozdiel na výslednej tlači voľným okom viditeľný.

Úsporu prináša aj nastavenie tlače na čierno-biely režim, ktorý sa dá, samozrejme, v prípade nutnosti tlačiť farebne, dočasne prepnúť.

Otázka papiera

Využívanie recyklovaného papiera sa zdá ako dobrá zelená cesta. Nikoho od nej nechceme odrádzať a to ani napriek tomu, že papier nie je pekne biely a zároveň je drahší.

Šetriť papier sa však dá aj inak. Nakupovať treba vo väčších množstvách a od lokálnych dodávateľov, aby papier neprecestoval stovky kilometrov. Papiera do tlačiarne sa spotrebuje oveľa menej, keď sa tlačí na obe strany (neodporúča sa pri atramentovej tlačiarni a štandardnej hmotnosti papiera 80 g/m2).

Jednostranne potlačené papiere, ktoré už viac netreba, sa dajú opätovne využiť ako „šmíraky“ alebo ich určite veľmi rada prijme nejedna materská škola či školský klub detí. Drobcom je jedno, na čo kreslia, hlavne, že kreslia.

Použitý kancelársky papier patrí do zberu alebo do triedeného odpadu. Citlivé dokumenty však určite nepatria na jednu hromadu so starými inzertnými novinami. Najlepšou voľbou je skartovať ich.

Šetrenie na atramente a toneroch

Cena atramentových katridží nie je sama o sebe nízka. Neodporúčame však dopĺňanie atramentu svojpomocne, pokiaľ nemáte tlačiareň s tankovým systémom.

Akýkoľvek neautorizovaný a výrobcom neodporúčaný pokus o naplnenie katridží, ktoré na to nie sú uspôsobené, je v skutočnosti mrhaním peniazmi aj materiálom.

Tonery do tlačiarne sú síce na pohľad lacnejšie ako atrament, v prípade veľkých firiem, kde je častá potreba ich výmeny, však môže ísť o nezanedbateľnú položku. Ušetriť peniaze na prevádzku aj životné prostredie sa dá používaním repasovaných, teda výrobcom znovu naplnených, pôvodne originálnych tonerov.

Najefektívnejšie riešenie z každého uhľa pohľadu je však využívanie služieb servisu, ktorý okrem toho, že sa stará o bezchybný chod tlačiarní alebo multifunkčných zariadení, zabezpečuje aj správne tonery alebo atramenty.

Určite si dá záležať na tom, aby dobre tlačili a boli za prijateľnú cenu, pretože kvalita tlače spočíva na pleciach servisnej firmy. Tá má zároveň na starosti správne nakladanie s odpadmi, vrátane atramentových a tonerových kaziet.

Ušetriť sa dá aj predĺžením životnosti tonera: využívaním šetrného typu písma, skladovaním tonera a atramentových katridží na tmavom mieste s izbovou teplotou a uprednostňovanie originálnych a certifikovaných tonerov a atramentových náplní.

Životnosť atramentovej katridže predĺžite aj tým, že nebudete tlačiareň vypínať ak sa práve nepoužíva. Múdre tlačiarne totiž občas „prestreknú“ trysky, aby sa nezaniesli a neupchali.

Ak sa tlačiareň vypína, odporúčame pred začiatkom tlače dokumentu urobiť skúšobnú tlač. Vždy je lepšie mať jeden testovací list papiera ako zničiť desiatky strán kvôli zle vytlačenému dokumentu.

Šetrí ten, kto netlačí

Náklady na tlač sa dajú ušetriť aj pravidlom, že sa skutočne tlačí iba dokument, ktorý musí byť vytlačený (finálna verzia, verzia na archiváciu, pre potreby pošty a podobne). Pomáha nastavenie otázky, či je užívateľ naozaj presvedčený, že to, čo chce vytlačiť, je naozaj nevyhnutné vytlačiť.

Nastavenie PIN kódu na vstupe do tlačiarne alebo kopírky je tiež jeden zo spôsobov, ako motivovať zamestnancov tlačiť čo najmenej. Pretože potom sa dá ľahko zistiť počet vytlačených a skopírovaných strán každou jednou osobou.

Samozrejme, táto informácia nemá slúžiť na šikanovanie zamestnancov a pri počte vytlačených alebo skopírovaných dokumentov treba brať do úvahy aj náplň práce každého človeka. Ale šetriť určite pomáha, ak má človek reálnu predstavu, koľko tlačí a kopíruje.

Výmena starej za novú

Investícia do novej modernej tlačiarne zaručene prinesie úsporu. Okrem toho, že bola s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobená spôsobom šetrným k životnému prostrediu (z recyklovaných materiálov, s nízkou uhlíkovou stopou), má nižšiu spotrebu elektrickej energie a množstvo funkcií, ktoré pomáhajú šetriť.

Medzi ne patrí automatický prechod do stand-by režimu, vypnutie v čase nečinnosti a ďalšie eko-funkcie.

Najekologickejšie tlačiarne majú certifikáciu ENERGYSTAR a zaručujú vysoký výkon pri čo najnižšej spotrebe energií a materiálov.