Vplyv kvality tonerov na výslednú tlač: Dokážu lacné tonery tlačiť kvalitne?

Po kúpe tlačiarne sú tonery a tonerové kazety najčastejším nákladom na prevádzku tlačiarne alebo multifunkčného zariadenia. Každému preto napadne, že vyskúša lacné tonery. Ale naozaj sa touto kúpou ušetrí? A neprejaví sa to na kvalite tlače?

Toner je neoddeliteľnou súčasťou každej laserovej a LED tlačiarne. Je to špeciálny, na teplo citlivý prášok (mikročastice majú od 5 do 30 mikrometrov – µm), ktorý je uložený v tonerovej kazete. Kazeta toneru obsahuje čip, stierky a ďalšie komponenty, ktoré sú potrebné pre komunikáciu s tlačiarňou. Pomocou elektrického poľa a laserového lúča sa tonerová farba nanáša na fotocitlivý valec tlačiarne a odtiaľ na papier.

Ak chceme tlačiť, toner je pri prevádzke tlačiarne najväčšou položkou. V porovnaní s atramentovými náplňami ide o vyššie sumy.

Preto mnohí hľadajú lacné tonery. A to buď originály za akciové ceny, alebo naozaj lacné tonery vyrobené tzv. tretími stranami – spoločnosťami, ktoré sa nezaoberajú výrobou tlačiarní, ale prišli na to, ako vyrábať a plniť tonerové kazety.

Ako vyberať tonery do tlačiarne

Tonery majú štyri základné farby:

  • azúrovú,
  • žltú,
  • modrú
  • čiernu.

Každý výrobca tlačiarní odporúča používať originálne tonery. Kvalitu tlače negarantuje, ak použijete kompatibilné tonery.

Originálny toner je kazeta s náplňou vyrobená priamo výrobcom tlačiarne. Ak máte napríklad tlačiareň HP, potom je originálny toner označený skratkou HP. Môžete sa stretnúť aj s označením OEM (Original Equipment Manufacturer), čo znamená, že toner vyrobil pôvodný výrobca zariadenia.

Farba tonera pritom nie je to, na čom záleží. Dôležitá je veľkosť mikročastíc tonerového prášku. Čím sú menšie, tým je toner kvalitnejší.

Kým voľakedy sa tonery skladali najmä z uhlíka, dnes je to zmes iných látok a pigmentov. Presné zloženie a pomer, v akom sa v toneri jednotlivé zložky nachádzajú, je chránené tajomstvo výrobcu. Každý kvalitný toner – originálny alebo alternatívny – by mal byť výrobcom navrhnutý a otestovaný tak, aby bola výsledkom kvalitná tlač.

Kompatibilné, alternatívne tonery

Tonery, ktoré nie sú vyrobené priamo výrobcom tlačiarne, nemusia byť zásadne menej kvalitné. Aj medzi nimi sa dajú nájsť kompatibilné tonery štandardnej kvality aj vysoko kvalitné tonery. Tie sú zvyčajne plnené tonerovým práškom v prémiovej kvalite.

Zásadný rozdiel medzi originálnym a alternatívnym tonerom je v jeho cene. Kompatibilný toner je v podstate lacný toner. Dá sa kúpiť za približne polovičnú cenu než je cena originálneho tonera. Aj náklady na tlač sa tým pádom znižujú na polovicu.

Niektorí výrobcovia, predajcovia a distribútori kompatibilných lacných tonerov dávajú záruku nielen na toner, ale aj na tlačiareň. Garantujú, že pokiaľ by tonerový prášok náhodou zničil tlačiareň, opravia ju alebo vymenia za novú. Takúto záruku si môžu dovoliť iba takí výrobcovia tonerov, ktorí sú si istí kvalitou svojich tonerových kaziet a náplní.

Tlačia lacné tonery kvalitne?

Na záver môžeme zhrnúť, že aj lacný toner vie poskytnúť kvalitnú tlač. Rozdiel vo farbách a v ich prechodoch by mal byť minimálny. Počet vytlačených stránok na jednu tonerovú kazetu by mal byť tiež v podstate rovnaký, pokiaľ je rovnaká hmotnosť tonerov (obsahujú rovnaké množstvo tonerového prášku).

Obavy z používania kompatibilných tonerov, pokiaľ sú z overeného zdroja, preto nie sú namieste.

Lacné tonery sa dajú kúpiť aj online. Stačí si nájsť svojho dodávateľa tonerov a využívať jeho nízke ceny, prípadne nakupovať lacné tonery za zľavové kupóny.

Kde odovzdať staré tonery

Prázdne tonery v žiadnom prípade nepatria do bežného komunálneho odpadu. Ale ani do plastového odpadu. Prázdne tonery sa dajú recyklovať, preto ich môžete odovzdať v zbernom dvore vo svojom meste alebo obci.

Rovnako tak prázdne tonery môžete nechať u predajcu tlačiarní a tonerov. Jeho povinnosťou je zlikvidovať tento odpad správnym spôsobom. Na to má predajca tonerov zvyčajne zmluvu s odbernými miestami, ktoré sa postarajú o správne rozloženie a zrecyklovanie jednotlivých komponentov tonerov.

Niektorí výrobcovia vykupujú alebo vymieňajú prázdne originálne tonerové kazety, aby ich znovu naplnili tonerovým práškom a dali späť do obehu. Pri alternatívnych tonerových kazetách nie je zvyčajne opätovné plnenie tonera možné.