Recyklácia tonerov a atramentových kaziet: Prečo je to dôležité?

Bez ohľadu na to, či používate farebnú laserovú tlačiareň, čierno bielu atramentovú tlačiareň alebo multifunkčnú LED tlačiareň, opakovane stojíte pred otázkou, čo s prázdnou náplňou do tlačiarne. V žiadnom prípade nepatrí do komunálneho odpadu a ani do odpadu s plastmi.

Tonerové kazety sa vyrábali (a väčšina z nich sa ešte stále vyrába) z plastu na báze oleja. Laicky sa dá povedať, že sa vyrábajú z ropy. Na výrobu novej tonerovej kazety sa spotrebuje približne 3,5 litra ropy.

Niektorí výrobcovia už s ohľadom na životné prostredie začali vyrábať tonerové kazety a atramentové kartridže z PET plastu. Na rozdiel od plastu na báze oleja (teda ropy) sú obaly vyrobené z PET plastu v podstate znovu použité plasty (PET fľaše, plastové vešiaky, ale aj tetrapakové obaly na mlieko či džúsy).

Hoci ich výroba je ekologickejšia, na skládku odpadov aj tak nepatria.

Prečo tonery a atramentová náplne nevyhadzovať?

Okrem toho, že trvá niekoľko storočí, kým sa toner a kartridž rozloží, obsahujú ďalšie látky, ktoré by v komunálnom alebo plastovom odpade narobili zbytočnú škodu.

Toner obsahuje tonerový prášok, kartridž zase zvyšky atramentu. Zvyšky náplne, ktoré sú zložené z rôznych chemických látok, treba zlikvidovať správnou cestou.

Okrem toho sú v nich ďalšie technické zariadenia, napríklad mikročip, magnetická vývojka, nabíjacia elektróda a podobne. Preto treba prázdny toner alebo kartridž odovzdať na mieste, kde ho správne rozoberú a zlikvidujú, prípadne opätovne naplnia.

Vyhodiť alebo predať?

Každý predajca tonerových farieb a atramentov do farebnej tlačiarne je povinný zobrať prázdne obaly z tonerov a atramentov späť, a to bezplatne.

Prázdne tonery a kartridže sa dajú odovzdať aj v každom zbernom dvore. Ak ho nemáte cestou, môžete využiť boxy na prázdne tonery a atramentová náplne, ktoré bývajú umiestnené vo veľkých nákupných centrách. Odtiaľ putujú priamo na ekologickú likvidáciu.

Originálne tonerové náplne niektoré firmy dokonca vykupujú, aby ich znovu naplnili a dali do obehu. Samozrejme, že sa tonery do tlačiarne nedajú plniť do nekonečna, ale niekoľkokrát je to možné, čo je plus pre životné prostredie.

Recyklačné programy

Niektorí výrobcovia majú aj vlastné programy na správne nakladanie s prázdnymi tonermi a atramentovými kazetami. Ak máte napríklad tlačiareň HP, je jedno či atramentovú, laserovú alebo LED, môžete prázdny obal od náplne spätne vrátiť priamo výrobcovi prostredníctvom programu HP Planet Partners.

Ak budete tonery alebo atramentové náplne posielať na opätovné naplnenie, je dôležité myslieť na to, že ide o krehké a na pohyb citlivé predmety. Preto ich treba zabaliť tak, aby sa v obale (ideálne v krabici) nehýbali, prázdny priestor v krabici treba vyplniť (napríklad starými novinami) a zásielku označiť ako krehkú.

Ak sa vám o farebnú tlačiareň alebo multifunkčné zariadenie stará servisná firma, ktorá zabezpečuje aj výmenu tonerov, zvyčajne jej môžete bezplatne odovzdať prázdne tonery. Fyzické osoby potrebujú doklad o správnej likvidácii tonerov.