Atramentové tlačiarne pre malé podniky: Čo by ste mali vedieť?

Bez ohľadu na počet ľudí, ktorí vo firme pracujú, dnes v podstate nie je možné fungovať bez tlačiarne. Široký výber aj rôzne cenové hladiny atramentových tlačiarní a laserových tlačiarní správnu voľbu komplikujú. Nie však, keď poznáte odpovede na základné otázky

Nie je jedno, či do tlačiarne a jej prevádzky investuje desiatky alebo stovky eur. Najlepšie je vybrať si také zariadenie, ktoré pokryje všetky požiadavky firmy a má optimálny pomer kvality a ceny.

Základný výber záleží od toho, čo a ako často tlačíte.

Občasná tlač, ktorá musí byť kvalitná

Firmy, v ktorých sa tlačí v priemere niekoľko strán za deň, resp. za týždeň, by sa mali zaujímať o atramentové tlačiarne. Zvlášť, ak potrebujú, aby bola tlač kvalitná, pretože jej výsledkom sú obrázky, prezentácie, prípadne grafy. Atramentové tlačiarne dokážu farby zobrazovať vernejšie a ich paleta je širšia v porovnaní s laserovou alebo LED tlačiarňou.

Aj v prípade, že tlač si nevyžaduje vysokú kvalitu – stačí štandardná kvalita dokumentov -, ale tlačí sa len občas, odporúčame atramentovú tlačiareň. Jej cena je neporovnateľne nižšia ako pri kúpe laserovej tlačiarne, ktorej prednosti pri občasnej tlači malá firma nevyužije.

Ďalšie funkcie atramentových tlačiarní

Atramentové zariadenia môžu mať okrem tlače aj ďalšie funkcie – napríklad kopírovanie a skenovanie. Ak ich využívate alebo plánujete využívať, je to lepšia voľba ako klasická atramentová tlačiareň, treba však počítať s tým, že zaberú viac miesta.

V malých firmách alebo v pojazdných kanceláriách (napríklad v karavane alebo na výstave) sa dajú používať aj skutočne kompaktné atramentové tlačiarne, ktoré fungujú (aj) na baterky. Môžu byť skvelou voľbou, pokiaľ kopírovanie alebo skenovanie nepotrebujete, prípadne si ho dokážete zabezpečiť inak. Skenovanie dokumentov je dnes možné napríklad aj cez smart telefónne zariadenie…

Ak majú vo firme využívať atramentovú tlačiareň viacerí ľudia, je praktické, ak má možnosť pripojenia cez wifi alebo bluetooth.

Overené v praxi

Príkladom jednoduchej a zároveň praktickej atramentovej tlačiarne do malej firmy je tlačiareň HP DeskJet2820 All-in-One – je to rozmermi aj hmotnosťou subtílna farebná atramentová tlačiareň, ktorá má aj napriek malej veľkosti mnoho funkcií, napríklad funkciu obojstrannej tlače, wifi aj USB pripojenie. Okrem tlače dokáže aj skenovať a kopírovať. Ľudia, ktorí ju používajú, oceňujú, že je okamžite pripravená na prácu, jej prevádzka je tichá a má výborný pomer kvality a ceny.

Ak nepracujete stále na tej istej adrese, ale potrebujete tlačiareň, za zváženie stojí farebná atramentová tlačiareň HP OfficeJet 200 Mobile Printer. Váži len 2,2 kg, jej batéria vydrží pracovať celé hodiny. Samozrejme, tlačiareň sa dá pripojiť aj do elektrickej siete. Za minútu vytlačí 10 čierno-bielych a 7 farebných strán. Má USB port aj wifi pripojenie a tichú prevádzku. Dá sa použiť fakticky kdekoľvek.

Ako predĺžiť životnosť atramentovej tlačiarne

Aby atramentová tlačiareň fungovala dobre a najmä dlho, potrebuje dobrú starostlivosť. V prvom rade je potrebné naozaj minimálne raz do týždňa niečo vytlačiť. Tlačiarni prospieva, ak sa na nej ani v nej nehromadí prach.

Používanie originálnych atramentových náplní predlžuje životnosť tlačiarne a zároveň minimalizuje riziko jej poškodenia vytečením atramentu do zariadenia, čo môže spôsobiť jej úplné zničenie.

Nikdy netlačte (ani čierno-bielo), pokiaľ chýba niektorý z atramentov! Aj v tomto prípade hrozí zásadné poškodenie zariadenia.

Náklady na tlač znižuje používanie vhodného papiera (atramentová tlačiareň si vyžaduje drsnejší papier), využívanie fontov, ktoré šetria atramentové náplne, a tiež môžete využívať ďalšie funkcie ekonomického nastavenia tlače.

Laserová alternatíva

Aj v menších firmách sa môžu tlačiť väčšie objemy textov. Vtedy stojí za zváženie nákup laserovej alebo LED tlačiarne. Jednorazovo treba pri kúpe investovať rádovo stovky eur, ale v porovnaní s atramentovou tlačiarňou je cena tlače nižšia a rýchlosť vyššia.

Pri finálnom výbere tlačiarne alebo multifunkčného zariadenia do malej firmy sa treba rozhodnúť podľa množstva tlače, ktorú potrebujete, podľa ceny zariadenia, náročnosti a dostupnosti jej servisu a tiež podľa skúseností ostatných spotrebiteľov.