Výber správnej laserovej tlačiarne pre vaše potreby

Viete, čo majú spoločné kopírka a laserová tlačiareň? Tá prvá je mamou druhej. Tlači laserom predchádzalo zariadenie, ktoré používalo laser na vytváranie kópií dokumentov. Za minútu zvládla prekopírovať 7 strán. Keď to porovnáme s dnešnými schopnosťami laserovej tlačiarne alebo s multifunkčným laserovým zariadením, vyznieva to úsmevne.

Xerox a xeroxovanie sú skutočne „prarodičmi“ laserovej tlačiarne. Vznikli tesne pred vypuknutím druhej svetovej vojny, keď americký fyzik a vynálezca Chester Carlson prišiel na spôsob, ako vytvoriť suchú kópiu predlohy. Keď totiž ako nie veľmi bohatý študent trávil hodiny v knižnici, kde odpisoval z kníh to, čo potreboval, lebo na vlastnú knihu jednoducho nemal peniaze, poriadne ho pritom boleli ruky, chrbát aj šija.

Od detstva ho fascinovala grafika, na strednej škole vydával časopis pre mladých chemikov a vo voľnom čase pracoval v tlačiarni. Za prácu nedostal peniaze, ale starý tlačiarenský stroj. Na ňom potom experimentoval, až objavil elektrofotografiu. Dnes tomu hovoríme xerografia a ide o „suché“ písanie, resp. vytváranie suchých kópií.

Carlson založil spoločnosť Xerox. Ten istý princíp ako kopírka aj dnes využíva laserová tlačiareň.

Laserová tlačiareň pre všetkých

Laserová tlačiareň bola spočiatku robustná, preto sa používala najmä v úradoch a inštitúciách. V roku 1979 sa zrodila prvá stolová laserová tlačiareň Canon.

Každý výrobca laserovej tlačiarne pracoval na jej vylepšení a funkciách. Čierno-bielu laserovú tlačiareň po čase doplnila farebná laserová tlačiareň a dnes si nevieme predstaviť žiadnu firmu bez multifunkčnej laserovej tlačiarne, ktorá dokáže okrem kópií aj skenovať a kopírovať.

Princíp tlače laserovej tlačiarne

Bez ohľadu na typ zariadenia sa každá laserová tlačiareň skladá z troch základných komponentov.

  • Z elektronickej jednotky,
  • z mechanizmu na podávanie papiera
  • a z časti, ktorá je zodpovedná za aplikáciu obrazu na papier. Jej súčasťou je aj laser a toner.

Digitálne spracovaný obraz sa prenesie laserom na tlačový valec. Ten je pokrytý fotocitlivou vrstvou. Laserový lúč osvetlí presne tie miesta, kde má byť umiestnená farba – toner. Vznikne tak „mapa“ celej tlačenej stránky.

Vďaka elektrickému náboju sa farebné častice z tonera premiestnia na tlačový bubon. Z neho sa obraz prenesie na papier, zafixuje sa teplom a z laserovej tlačiarne vyjde teplá vytlačená stránka, ktorá je dokonalou kópiou predlohy.

Najlacnejšia laserová tlačiareň

Je pochopiteľné, že pri výbere laserovej tlačiarne sa orientujeme nielen podľa funkcií tlačiarne, ale aj podľa ceny. Nie vždy platí, že najlacnejšia laserová tlačiareň je najmenej kvalitná. Ale je jasné, že zrejme nebude mať toľko funkcií ako drahšia laserová tlačiareň.

Lacná laserová tlačiareň môže mať ťažko čitateľný text, pokiaľ sa tlačia alebo kopírujú drobné písmená. Na bežné tlačenie a kopírovanie je však dostačujúca.

Do domácnosti je vhodná stolová laserová tlačiareň. V porovnaní s atramentovou tlačiarňou má o niečo vyššiu cenu, ale cena tlače je nižšia. Hodí sa najmä do domácností, kde sa tlačí veľa a často.

Do kancelárie je vhodnejšia laserová tlačiareň s vyššou kapacitou vytlačených strán za minútu. Je drahšia, ale aj jej životnosť by mala byť dlhšia. Aj multifunkčná laserová tlačiareň nájde v kancelárii, firme alebo na úrade svoje miesto. Rozhodujúce je, aby mala laserová tlačiareň podávač, čo ušetrí veľa času a mnohonásobne urýchli prácu s multifunkčným laserovým zariadením.

Výhody laserovej tlačiarne

  • Laserová tlačiareň je neprekonateľná v rýchlosti a kvalite tlače čierno-bielych dokumentov. Za minútu zvládne vytlačiť až 60 strán.
  • Nevýhodou laserovej tlačiarne je to, že sa niektoré jej komponenty opotrebúvajú. Laserová tlačiareň potrebuje pravidelný servis a údržbu. Časti, ktoré sa zvyknú opotrebovať alebo kaziť (napríklad podávač), treba vymeniť.
  • Pravidelná výmena tonera je samozrejmosť. Na trhu sú aj laserové tlačiarne s tankovým systémom, do ktorých netreba dokupovať a vymieňať prázdne tonerové kazety za plné. Prázdny toner jednoducho za pár minút zvládne doplniť zo špeciálnej fľaše aj bežný človek. Priekopníkom v tankových laserových tlačiarňach je spoločnosť HP.

Starostlivosť o laserovú tlačiareň

Aj lacná laserová tlačiareň môže uspokojivo slúžiť celé roky. Na rozdiel od atramentovej tlačiarne prášok v tonerovej kazete nikdy nezaschne.

Životnosť laserovej tlačiarne predlžuje používanie kvalitných tonerových kaziet. Pri výmene prázdnej tonerovej kazety za plnú netreba zabúdať na to, že nový toner sa musí dobre pretrepať.

Toto pomáha aj v prípade, keď tlačiareň hlási nízku hladinu niektorej z farieb. Ak je však tonerová kazeta prázdna, tlač sa neodporúča a treba vymeniť prázdny toner za plný.

Nikdy sa nedotýkame obrazového valca na toneri! Netreba ho utierať ani nič podobné. Ak sa ho nedotýkame, budeme mať kvalitnú tlač.

Ak sa s laserovou tlačiarňou niečo stane, nepokúšame sa opraviť ju svojpomocne. Určite sa viac oplatí zavolať autorizovaného servisného technika alebo v prípade stolovej laserovej tlačiarne odniesť zariadenie na servisné miesto.

Pravidelný a odborný servis, ktorý zahŕňa čistenie a výmenu opotrebovaných mechanických častí, predlžuje životnosť laserovej tlačiarne.