Atramentová tlačiareň v domácom kancelárskom prostredí

Tlačiareň je veľmi dobrý pomocník pri práci z domu, bez ohľadu na to, či home office využívate iba príležitostne alebo väčšinu času. Výrobcovia tlačiarní ponúkajú široký výber atramentových tlačiarní so skenerom a ďalšími funkciami v optimálnom pomere kvality a ceny.

Výber atramentových tlačiarní do kancelárie v domácom prostredí je naozaj bohatý. Výrobcovia v tomto smere zareagovali na potreby trhu a na to, že sa svet práce významne zmenil.

Práca z domu a práca na diaľku sa stali realitou v mnohých zamestnaniach. Nezaobíde sa však bez tlačiarne.

Kým laserová tlačiareň so skenerom alebo bez neho je väčšia a drahšia a viac sa hodí do veľkej kancelárie, atramentová tlačiareň s vhodnými funkciami je cenovo dostupná a dá sa na nej urobiť všetko, čo by človek robil v kancelárii.

Multifunkčná tlačiareň

Pokiaľ má byť práca v domácom kancelárskom prostredí naozaj plnohodnotnou alternatívou k práci v kancelárii, je nevyhnutná tlačiareň so skenerom. Multifunkčná tlačiareň do domácnosti určite nie je finančne nezvládnuteľná, navyše je možné, že na ňu prispeje zamestnávateľ.

Pri výbere tlačiarne zvažujte nielen jej cenu, ale aj veľkosť a funkcie. Ideálna tlačiareň v domácom kancelárskom prostredí je skladná, kompaktná a môže slúžiť aj ako prenosná tlačiareň. Skvelým reprezentantom v tejto kategórii je tlačiareň HP DeskJet 2810e, ktorá má v sebe mnoho funkcií.

  • Váži len niečo cez 3 kg,
  • má wifi pripojenie,
  • USB výstup,
  • za minútu vytlačí v priemere 7 strán
  • farebne s ňou môžete tlačiť na obyčajný papier, fotografický papier, papier na brožúry, obálky a iné špeciálne papiere do atramentových tlačiarní.

Pokiaľ potrebujete tlačiť viac, častejšie alebo rýchlejšie a nie je podmienkou, aby bola tlačiareň prenosná, dobrú službu za primeranú cenu urobí napríklad tlačiareň HP OfficeJet Pro 8122e alebo jej obdobné „sesternice“. Táto multifunkčná atramentová tlačiareň je väčšia, ale aj rýchlejšia (za minútu vytlačí 20 strán a zoskenuje 8 strán), má automatickú obojstrannú tlač a vďaka automatickému podávaču netreba skenovanie dokumentov strážiť.

Údržba a funkcie atramentovej tlačiarne

Princíp tlače atramentovej tlačiarne spočíva vo vstrekovaní mikroskopických kvapiek atramentu z tlačovej hlavy na papier alebo iný potláčaný podklad.

Jednofarebná atramentová tlačiareň má iba jednu kazetu s atramentom, logicky s čiernym. Farebná atramentová tlačiareň má štyri kazety:

  • azúrovú,
  • purpurovú,
  • žltú,
  • čiernu

z ktorých sa miešajú všetky ostatné farby. Na čo najnižšiu spotrebu atramentu treba využívať ekonomické nastavenie tlače.

Dobré rady na dlhú životnosť

Atramentové tlačiarne na domáce použitie už zvyčajne disponujú funkciou automatického samočistiaceho procesu dýz. Tá sa spustí pri zapnutí tlačiarne alebo po vytlačení určitého objemu tlače či po dlhšej nečinnosti.

Odporúčame dodržiavať pravidelné čistenie, pretože aj keď náklady na atramenty nie sú nízke, až 80 percent hodnoty atramentovej tlačiarne tvorí tlačová hlava.

Atramentovú tlačiareň ničím nezakrývajte, nič na ňu neodkladajte a aj okolo je vhodné nechať dostatok priestoru na jej ovládanie.

Riziko vzniku porúch atramentovej tlačiarne (napríklad pre prach) znížite využívaním kvalitného papiera a tým, že budete tlačiť čo najčastejšie – minimálne raz do týždňa. Predídete tak jednej z najčastejších porúch atramentových tlačiarní na domáce použitie – upchatiu, zaschnutiu alebo zavzdušneniu dýz.

Nikdy nespúšťajte tlač, pokiaľ je v niektorej kazete málo atramentu alebo je dokonca prázdna. Mohli by ste spáliť tlačovú hlavu. Jej oprava či výmena by vás mohli vyjsť drahšie ako nová atramentová tlačiareň.

Ak chcete ušetriť náklady na prevádzku atramentovej tlačiarne, prečítajte si naše Tipy a triky na efektívnu tlač.