Laserové tlačiarne a tradičné atramentové tlačiarne

Otázka, či je lepšia laserová tlačiareň alebo tradičná atramentová tlačiareň, zaznieva síce často, ale v podstate nie je namieste. Nejde o tlačiarne odlišnej kvality, líšia sa však princípom tlače. Kým laserové tlačiarne sú vhodné na tlač množstva dokumentov, atramentové tlačiarne sa zídu v domácnosti či na tlač fotiek.

Ďalšie zásadné, na prvý pohľad zrejmé rozdiely medzi laserovou a atramentovou tlačiarňou sú cena za zariadenie a náklady na prevádzku. Aj keď porovnáme tlačiarne tej istej značky, napríklad tlačiarne HP, laserové verzie budú násobne drahšie ako atramentové tlačiarne. Laserové tlačiarne stoja stovky až tisícky eur, atramentové tlačiarne aj prémiových značiek, ako sú tlačiarne HP, sa dajú kúpiť za desiatky eur. Zároveň však platí, že náklady na tlač sú vyššie pri atramentovej tlačiarni a podstatne nižšie, ak používame laserovú tlačiareň.

Rozdielny princíp tlače

Laserové tlačiarne tlačia inak než atramentové tlačiarne – vytvárajú tlačený obraz jedným ťahom ako raster, zatiaľ čo pri atramentovej tlačiarni sa obraz zostavuje bod za bodom a riadok za riadkom.

Laserové tlačiarne rovnako ako LED tlačiarne robia tzv. suché kópie, na tlač sa využíva tonerový prášok, ktorý na papieri zostáva vďaka teplu, ktoré sa pri tlači laserovou tlačiarňou vyvinie.

Atramentová tlačiareň potrebuje na svoje fungovanie atrament, buď iba jeden – čierny, alebo pri farebnej tlači štyri (čierny, azúrový, purpurový a žltý).

Atramentové tlačiarne niektorých značiek (napríklad HP) majú dve atramentové náplne, pričom prvá pozostáva z troch farieb (azúrová, purpurová, žltá) a samostatnej čiernej náplne. Je to praktické najmä pri častej tlači čierno-bielych dokumentov.

Staršie druhy atramentových tlačiarní generovali pri tlačení nepretržitý prúd atramentu a jednotlivé kvapky boli rôzne vychýlené, aby zodpovedali tomu, čo malo byť vytlačené. Ostatné kvapky, ktoré sa nepreniesli na papier, lebo tam farbu nebolo treba, boli pomocou zberného systému odvádzané späť do atramentovej kazety.

Tento spôsob sa dodnes využíva pri tlači veľkých formátov, pretože tlač je presná a pekná. Častým problém tohto druhu atramentových tlačiarní však bolo zasychanie a upchávanie trysiek.

Dnes už tento problém takmer vymizol, pretože sa zmenil princíp tlače. Kvapky sa z atramentového zásobníka neuvoľňujú nepretržite, ale iba vtedy, keď je farba na danom mieste potrebná.

Kvalita laserovej a atramentovej tlače

Bežný používateľ nemusí rozdiel medzi stranou textu vytlačenou laserovou a atramentovou tlačiarňou v podstate postrehnúť. Zásadný rozdiel je však evidentný pri tlači obrázkov. Atramentová tlačiareň dokáže vernejšie preniesť na papier všetky odtiene farieb a výsledok má aj hĺbku. Obrázky a fotky vytlačené na laserovej tlačiarni majú menej odtieňov farieb, sú plochejšie a šedivšie.

Veľkým plusom laserovej tlačiarne je však rýchlosť tlače. Za minútu dokáže vytlačiť v priemere 70 strán (záleží od značky a výkonu), atramentová tlačiareň tlačí o tretinu až polovicu pomalšie. Štandardná atramentová tlačiareň dokáže za minútu vytlačiť približne 20 strán. Pomalšie zariadenia zvládnu len 5 strán, ale existujú aj atramentové tlačiarne, ktoré tlačia rýchlosťou 70 strán za minútu.

Cena tlače

Laserová tlačiareň  je vhodná tam, kde sa tlačí veľa a často najmä textových súborov, pretože má v porovnaní s atramentovou tlačiarňou nižšie náklady na tlač.

Na občasnú tlač textov, ale aj grafov, fotiek a iných obrázkov je vhodnejšia atramentová tlačiareň, preto sa odporúča na domáce použitie.

Najekonomickejšou verziou pre domácnosť je atramentová tlačiareň s tankovým systémom, čo znamená, že keď sa minie niektorý z atramentov, netreba vymieňať atramentovú kartridž, ale atrament stačí doliať (dotankovať).

Aj pri laserových tlačiarňach sú modely, v ktorých sa dá dopĺňať tonerový prášok. Zatiaľ však väčšina používateľov vymieňa toner spolu s tlačovým valcom kus za kus. Výmena je relatívne jednoduchá, dôležité je nedotknúť sa rukami valca.

Ktorú tlačiareň si vybrať?

Finálny výber tlačiarne odporúčame urobiť na základe toho, ako často a čo tlačíte, koľko peňazí chcete investovať do nákupu a koľko do údržby a prevádzky tlačiarne.

Výhodou laserovej tlačiarne okrem už spomenutých je to, že je po zapnutí pripravená na použitie takmer okamžite, pretože nepotrebuje čas na čistenie tlačovej hlavy. Aj keď niektoré modely laserových tlačiarní dokážu pri farebnej tlači držať krok s atramentovou tlačiarňou, laserová tlačiareň je určená predovšetkým na čierno-biele výtlačky. Obzvlášť vhodná je vtedy, ak chcete zvládnuť veľký objem výtlačkov alebo keď potrebujete tlačiť prevažne text a jednoduchú grafiku.

Ak nepotrebujete tlačiť veľa a často, pričom farebnosť je dôležitá, vyberte si farebnú atramentovú tlačiareň s tankovým systémom a s dvoma kartridžami – čiernou a farebnou. Tlač tak bude kvalitná a za prijateľnú cenu.